Lety vrtulníků s vnějším nákladem

Společnost HELITOM s.r.o pro své klienty zajišťuje lety vrtulníku s vnějším nákladem, spadající dle platné legislativy do provozu označeného jako HESLO 1 a HESLO 2 (Helicopter External Sling Load Operations), lišícího se maximální délkou použitého lana v podvěsu (HESLO 1: do 20 m, HESLO 2: nad 20 m).  HELITOM jako jediná společnost v ČR disponuje vrtulníkem Robinson R44 Raven II vybaveným zařízením pro zavěšení a transport břemen pod vrtulníkem, se kterým provádíme jak samotné pracovní lety, tak výcvik nových pilotů.

Náš vrtulník Robinson R44 Raven II, registrační značky OK-EEE je vybaven zařízením společnosti ONBOARD SYSTEMS Intenational (Cargo Hook Kit with TALON LC Keeperless Hook), které je certifikováno FAA a EASA. Maximální zatížení háku uváděné výrobcem činí 363 kg. Cargo hook je nadstandardně vybaven také váhou břemene s výnosem do kokpitu vrtulníku. Samozřejmostí je elektromagnetická i mechanická možnost odhození břemene. 

Zástavba byla na počátku roku 2015 provedena u autorizovaného servisu Robinson - LPS, Letecké práce a služby, s.r.o. a následně byly postupy, požadavky na posádku a systém výcviku implementován do provozní a výcvikové dokumentace společnosti HELITOM s.r.o. v souladu s platnou legislativou (SOP - Specialised Operational Procedures). Před samotným zahájením provozu s podvěsným zařízením došlo taktéž k úspěšnému výcviku pilotů-instruktorů a vazačů společnosti.