Letecké práce


Zvláštní obchodní provoz – SPO

Společnost HELITOM s.r.o. navazuje na nabyté zkušenosti předešlých let a rozvíjející se potřeby trhu v provádění různorodých leteckých prací dle platné legislativy nazývané též „Zvláštní obchodní provoz“ (SPO – Specialised Operations). Letecké práce provádějí zkušení profesionální piloti naší společnosti dle detailně zpracovaných provozních postupů.

Vrtulníky jsou díky dokonalému výhledu a schopnosti pomalého letu až visení tím nejvhodnějším prostředkem prakticky pro jakékoli letecké práce.

Provozované činnosti


Naše společnost má zpracované provozní postupy, výcviky letových posádek a hodnocení rizik pro následující činnosti uvedené v tzv. deklaraci.

Lety vrtulníků s vnějším nákladem

Společnost HELITOM s.r.o pro své klienty zajišťuje lety vrtulníku s vnějším nákladem, spadající dle platné legislativy do provozu označeného jako HESLO 1 a HESLO 2 (Helicopter External Sling Load Operations).

Průzkumné lety vrtulníkem

Vrtulník je ideální a roky prověřený prostředek pro průzkumné, kontrolní a monitorovací lety, který efektivně dokáže využít možnost pomalého a nízkého letu spolu se skvělým výhledem z kabiny vrtulníku.

Zemědělské lety

Vrtulník, pro svoji obratnost, možnost nízkého a pomalého letu a taktéž schopnost přistát téměř na jakémkoli místě mimo letiště, se po celém světě osvědčil jako účinný prostředek pro aplikaci různých typů hnojiv a postřiků proti škůdcům zemědělských plodin.

Lety pro letecké snímkování

Společnost HELITOM s.r.o. zajišťuje letecké práce v leteckém snímkování. Vzhledem k pomalému letu, obratnosti, skvělému výhledu z našich vrtulníků, možnosti letů bez dveří a v neposlední řadě díky mnohaletým zkušenostem našich pilotů nabízíme možnost leteckého snímkování přesně dle Vašich představ.

Reklamní lety

Nabízíme využití svých vrtulníků pro účely reklamních letů Vaší společnosti. Pro zviditelnění Vaší společnosti nabízíme například umístění Vašeho loga na vrtulník HELITOM nebo účast našich vrtulníků na nejrůznějších promo akcích, zážitkových programech, teambuildingách a v neposlední řadě akcí na podporu obchodních vztahů.

Lety pro mediální zpravodajství, televizní a filmové lety

V širokém spektru činností společnosti HELITOM s.r.o. nacházejí své místo taktéž lety pro televizní stanice a produkční společnosti. I když finální doba použitých záběrů z mnohdy celodenního natáčení s vrtulníkem nezabírá více než pár minut, jsme rádi, že naše práce umožňuje a pomáhá vzniku zajímavých televizních snímků a pořadů.

Taktické střelby z vrtulníku

Ve spolupráci se společností HARD TASK TRAINING s.r.o. jako jediní na světě, mimo USA, nabízíme jedinečnou možnost taktických střeleb z vrtulníku podle detailně zpracovaných postupů a metodik zakládajících se na zkušenostech členů speciálních vojenských a policejních jednotek. Tyto střelby z vrtulníku jsou schváleny Úřadem civilního letectví ČR, Ministerstvem vnitra ČR a Policií ČR podle platné české a evropské legislativy.

Lety s lidským podvěsem (HEC), slaňování na statickém laně, slaňování na rychloslaňovacím laně (fast-rope)

Dvoumotorový vrtulník EC135 P2+ naší společnosti, spolu s certifikovaným externím závěsovým systémem EAD03 německé společnosti ECMS Aviation Systems GmbH a vycvičenými posádkami dle programů a postupů zaručuje bezpečné provádění letů s vnějším lidským podvěsem (HEC), slaňování na statickém laně a slaňování na rychloslaňovacím laně („Fast-rope“). Tyto činnosti mají efektivní využití při záchraně osob, při živelných pohromách a výsadcích ozbrojených složek.

Používané vrtulníky


V závislosti na složitosti úkolu a požadavcích klientů provádíme letecké práce na vrtulnících:
 • Robinson R22
 • Robinson R44
 • Eurocopter EC 120
 • Eurocopter EC 135

NA ČEM JSME SE PODÍLELI


Společnost HELITOM s.r.o. během svého několikaletého působení v oboru zajištění leteckých prací spolupracovala a účastnila se mnoha úkolů. Organizace a piloti naší společnosti dokazují neustále svoji profesionalitu a smysl pro dobře odvedenou práci.
Níže naleznete několik málo z projektů, kterých se HELITOM účastnil:
 • Letecké fotografování Prahy z vrtulníku EC135 zaměřené na řeku Vltavu a život kolem ní ve spolupráci s nizozemským fotografem Iwanem Baanem a organizací Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, 2022
 • Střelby z vrtulníku za účelem výcviku střelců ve spolupráci se společností HARD TASK TRAINING s.r.o., opakující se střelby od roku 2021.
 • Postřikování lesních porostů proti kůrovci v létě roku 2020
 • Létání s podvěsem pod vrtulníkem pro výcvik součinnosti s hasiči v létě roku 2020
 • Každoroční letecké snímkování budoucí dopravní infrastruktury
 • Fotolety vzducholodě Zeppelin v roce 2019
 • Let vrtulníkem v rámci pořadu “Ježíškova vnoučata” Českého rozhlasu v roce 2017 a 2019
 • Let pro televizní pořad "V siedmom nebi" televize JOJ v zimě roku 2018
 • Doprava telekomunikačních technologií v podvěsu pod vrtulníkem v roce 2017
 • Let pro pořad "Mise nový domov" televize TV NOVA v roce 2017
 • Doprava části čistírny odpadních vod na Milešovku v podvěsu pod vrtulníkem 2016
 • Povodňové monitorovací lety pro Povodí Labe, s. p. v roce 2013
 • Filmové lety pro pořad Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých České televize v roce 2011